Ustrzyki Dolne
poniedziałek, 22 października 2018 Bezchmurnie
Otwarcie Szlaku Naftowego – Jak to z ropą drzewiej bywało”- 27.10.2017 r.

Otwarcie Szlaku Naftowego – Jak to z ropą drzewiej bywało”- 27.10.2017 r.

Uroczyste otwarcie Szlaku Naftowego nastąpiło w piątek 27 października 2017 roku.

Pierwszym punktem na trasie nowo powstałego Szlaku Naftowego jest dział kopalnictwa naftowego w Izbie Regionalnej w Ustrzykach Dolnych. To właśnie w tym miejscu pierwszą symboliczną wstęgę przecięli Bartosz Romowicz Burmistrz Ustrzyk Dolnych i pani Barbara Chochołek dyrektor ekonomiczno-finansowy sanockiego oddziału PGNiG. W Izbie Regionalnej zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się ze zgromadzonymi eksponatami dotyczącymi nie tylko nafty, ale historii całej gminy Ustrzyki Dolne i Bieszczad. Drugą wstęgę, umieszczoną przy tablicy informacyjnej w Rynku, przecięli pani Anna Folcik, kierownik działu komunikacji i public relations sanockiego oddziału PGNiG oraz pan Bogdan Ferenc przewodniczący Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych. Ostatnią wstęgę przecięto przy tablicach informacyjnych zlokalizowanych przy świetlicy w Brzegach Dolnych, gdzie powstało Mini Muzeum Kopalnictwa Naftowego. Tam też dzieci ze Szkół Podstawowych w Łodynie i w Ropience zaprezentowały wspaniale przygotowaną część artystyczną. Na scenie wystąpili  uczniowie z oddziału przedszkolnego, z klas 1-3 oraz starsze roczniki. Nie zabrakło oczywiście przedstawień i piosenek o tematyce górniczej. 
Po części artystycznej nastąpiło uroczyste wręczenie pamiątkowych statuetek dla osób, instytucji i stowarzyszeń, które przyczyniły się do utworzenia nowo otwartego szlaku. Jacek Łeszega, Dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych opowiedział także o tym w jaki sposób doszło do zrealizowania przedsięwzięcia pokazując zebranym m.in. liczne fotografie. 
Warto wiedzieć, że Szlak Naftowy – „Jak to z ropą drzewiej bywało” to szlak rowerowy w formie pętli, który prowadzi z Ustrzyk Dolnych przez Brzegi Dolne, Łodynę, Leszczowate, Brelików, Ropienkę, Serednicę, Dźwiniacz Dolny, a podążając nim można zobaczyć pracujące kiwony czy kieraty.
Szlak Naftowy to owoc pracy Karpackiego Stowarzyszenia Turystyczno – Kulturalnego „Źródła Karpat” w Ustrzykach Dolnych, Burmistrza Ustrzyk Dolnych oraz Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych. Został dofinansowany przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
 

Zobacz także