Podsumowanie sezonu letniego 2018

Podsumowanie sezonu letniego 2018

Z roku na rok notujemy wzrastające zainteresowanie turystów nie tylko Bieszczadami, ale i Gminą Ustrzyki Dolne.

      Statystyki prowadzone przez pracowników BCTiP obrazują ile osób w skali dnia i miesiąca odwiedza punkt informacyjny szukając pomocy przy zaplanowaniu pobytu. W tym roku w lipcu odnotowaliśmy 1383 osoby, natomiast w sierpniu aż 1442. Bywały dni, gdy do centrum przychodziło ponad 100 osób. Ustrzyki Dolne cieszą się zainteresowaniem turystów z całej Polski, należy zaznaczyć, że coraz częściej do naszego miasta zaglądają turyści ze Śląska, a nawet z  Pomorza. Dodatkowo w tym roku odnotowaliśmy liczne wycieczki z Niemiec. Oprócz niemieckich turystów do centrum zaglądali też Francuzi, Włosi, Słowacy, Anglicy, Holendrzy oraz Amerykanie. Po rozmowach z licznymi hotelarzami widzimy, że podobnie jak w BCTiP, tak i w obiektach noclegowych od lat przeważają najczęściej nas odwiedzający mieszkańcy mazowieckiego, lubelskiego czy małopolskiego. 
    Niesprzyjająca lipcowa aura, która charakteryzowała się długotrwałymi opadami deszczu próbowała zniechęcić urlopowiczów do przyjazdu w Bieszczady. Hotelarze podkreślają, że w tym okresie spotykali się z częstymi – nagłymi odwołaniami rezerwacji. Jednak pomimo tego noclegodawcy informują nas, że cały sezon wakacyjny należy określić jako udany. W sierpniu natężenie ruchu turystycznego znacznie się wzmogło, a turyści, którzy przyjeżdżali bez dokonanych uprzednio rezerwacji mieli trudności ze znalezieniem lokum choćby na jeden dzień (w szczególności w okresie długiego weekendu sierpniowego i 40-lecia zespołu KSU). Procentowo obłożenie miejsc noclegowych w lipcu wynosiło 80% a w  sierpniu w większości obiektów 100%.
    Podczas lata w Gminie Ustrzyki Dolne nie brakowało lokalnych wydarzeń kulturalnych. Turyści mogli wziąć udział m.in. w takich wydarzeniach jak: Święto Miodu w Krościenku, Koszykalia w Bandrowie Narodowym, Dni Kultury Pogranicza w Ropience, Święto Ciasta w Łobozewie, Karpacki Jarmark Turystyczny, Święto Chleba oraz jubileuszowy koncert KSU w Ustrzykach Dolnych. 
    Turyści odwiedzający nasze miasto chwalą je za ciszę i porządek. Często podkreślają, że Ustrzyki są dobrą bazą na wypady w wyższe partie Bieszczadów. Jednocześnie bardzo chętnie korzystają z ustrzyckiej infrastruktury turystycznej odwiedzając nasze szlaki. Ponadto od drugiej połowy sierpnia mają możliwość uczestniczenia w programie Korony Ustrzyckich Gór i uzyskania certyfikatu zdobywcy, co aktywizuje wiele osób do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Turyści chwalą przede wszystkim Holicę i Kamienną Lawortę, za przyjemne szlaki oraz piękne widoki. 
    Od dłuższego czasu dużą popularnością cieszą się przygotowywane i aktualizowane przez pracowników BCTiP plany miasta oraz mapki gminy, które pozwalają turystom zorientować się w atrakcjach jakimi dysponuje gmina Ustrzyki Dolne. Materiały te dostępne są również w językach obcych, co ułatwia poruszanie się po ustrzyckich okolicach zagranicznym gościom. Turyści chwalą w Ustrzykach takie miejsca jak: Muzeum Młynarstwa i Wsi, Izbę Regionalną oraz Muzeum BdPN. wielkim zainteresowaniem cieszą się funkcjonujące w sezonie letnim Drezyny Rowerowe. W tym sezonie wielu gości odwiedzających Ustrzyki chwaliło czarny szlak spacerowy, który prowadzi na zadbany cmentarz żydowski, dużym plusem, jak podkreślają turyści, jest fakt, iż można go zwiedzać bezpłatnie.  
    Najbardziej uciążliwym problemem, o którym wspominają wczasowicze zarówno w centrum informacji, jak i w obiektach noclegowych, są nielegalni handlarze natarczywie oferujący swoje towary pod Biedronką oraz na deptaku. Turystom zależałoby również na reaktywacji pociągów kursujących do Ustrzyk Dolnych oraz na zintensyfikowaniu połączeń nad Jezioro Solińskie oraz z powrotem. 
    Podsumowując należy podkreślić, że mimo początkowych zawirowań pogodowych sezon letni 2018 w Gminie Ustrzyki Dolne oceniany jest bardzo dobrze. Turystów, jak co roku, nie zabrakło. Liczymy, że nadchodzący sezon zimowy również będziemy mogli zaliczyć do udanych. 

Zobacz także