Cmentarz ewangelicki w Brzegach Dolnych


  • Cmentarz ewangelicki w Brzegach Dolnych

Cmentarz ewangelicki w Brzegach Dolnych

W 1781 roku cesarz Józef II wydał patent cesarski umożliwiający osiedlanie się niemieckiej ludności rolniczej w Galicji. Po ich rozszerzeniu miały zapewniać szereg przywilejów prawnych i finansowych dla osadników pochodzenia niemieckiego. Wraz z zakładaniem i organizacją większych kolonii planowano budowę plebanii i zborów.

W początkowej fazie osadnictwa niemieckiego nie budowano odrębnych cmentarzy dla kolonistów, a miejscem ich wiecznego spoczynku były zazwyczaj cmentarze innych wyznań.

Dopiero w późniejszym okresie zaczęły one powstawać w miejscowościach zamieszkałych przez kolonistów. W miejscowości Brzegi Dolne (Siegenthal) cmentarz ewangelicki funkcjonował już w II połowie XIX wieku. Cmentarz ten jest mały (40 m x 30 m). Znajdują się tam 4 kamienne krzyże nagrobne w dość dobrym stanie. Nie zachowały się żadne napisy. Są smukłe i wyższe niż na innych cmentarzach (mają po 2 m).

Cmentarz został gruntownie odnowiony w 2017 roku dzięki społecznej pracy miejscowej ludności oraz Bieszczadzkiemu Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych.

Cmentarz ewangelicki znajduje się na Szlaku Kolonizacji Józefińskiej.