Miejsce po kościele rzymskokatolickim w Krościenku


  • Miejsce po kościele rzymskokatolickim w Krościenku

Miejsce po kościele rzymskokatolickim w Krościenku

Pierwsza informacja o miejscowości pochodzi z roku 1464. Wieś była królewszczyzną na prawie wołoskim. Po 1772 roku włączona została do austriackich dóbr rządowych (kameralnych). Na przełomie XIX i XX wieku stała lokalnym centrum przemysłu drzewnego i szklarskiego. W 1942 roku wymordowano tutejszych Żydów. W 1945 roku wieś opuściła ludność polska, w roku 1951 wysiedlono w rejon Doniecka miejscową ludność rusińską. Po 1951 roku ponownie została zasiedlona, ale przez greckich emigrantów politycznych. Większość Greków powróciła do Grecji w latach osiemdziesiątych.

W Krościenku jest wiele zabytków i miejsc wartych zobaczenia. Jednym z nich jest miejsce gdzie istniał kościół rzymskokatolicki p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Był to drewniany obiekt, kryty blachą, zbudowany w 1929 roku. Nabożeństwa odbywały się do 1939 roku. Później tylko sporadycznie. W 1946 roku został rozebrany, a pozyskanego materiału zbudowano cerkiew w Stebniku. Dobrze zachowały się fundamenty świątyni.

W sąsiedztwie miejsca po byłym kościele zlokalizowany jest stary cmentarz, użytkowany w czasie II wojny światowej (kilka pochówków). Zachowało się kilka metalowych krzyży i grobów ziemnych.

W sąsiedztwie kościoła w setną rocznicę Powstania Listopadowego powstał pomnik upamiętniający to wydarzenie. Dobrze zachowany, zaginęła tylko tablica z napisem wotywnym.