Zabytkowa kopalnia ropy naftowej w Ropience


  • Zabytkowa kopalnia ropy naftowej w Ropience

Zabytkowa kopalnia ropy naftowej w Ropience

W XIX wieku na Podkarpaciu, części dawnej Galicji następuje ożywienie gospodarcze związane z rozwojem górnictwa naftowego. Ożywienie nie omija Ropienki. Prekursorem zorganizowanego górnictwa był w okolicy właściciel majątku w Wańkowej, Maksymilian Zatorski. Pierwsze wiercenia rozpoczęto w 1862 roku, ale początek działalności kopalni w Ropience jako przedsiębiorstwa zajmującego się wydobyciem tego surowca uznaje się lata osiemdziesiąte XIX wieku.

Wejście kapitału angielskiego otworzyło nowy etap w historii kopalnictwa. Rozpoczęto na dużą skalę wiercenia metoda kanadyjską.

Dzięki rozwojowi kopalnictwa naftowego nastąpił rozwój samej Ropienki. Kopalnie powstawały w okolicach miejscowości. Działania wojenne I wojny światowej nie ominęły Ropienki, ale ją znacznie oszczędziły. W tym okresie zintensyfikowano wydobycie ropy naftowej, ale podczas wojny i po wojnie bieda niestety zaglądała w oczy mieszkańcom regionu. Mimo to odzyskanie niepodległości i organizacja polskiej administracji spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców Ropienki. Zdawano sobie sprawę, że poziom życia społeczności lokalnej zależy od funkcjonowania tutejszych kopalń ropy naftowej. Zarobki w górnictwie pozwalały na zdecydowaną poprawę bytu. Rozwój przemysłu naftowego wymagał zaangażowania fachowców. Przybywali z różnych regionów Polski oraz zagranicy. Dzięki kopalnictwu działała szkoła, zawiązały się związki zawodowe, powstał nowy kościół, Ropienka stawała się ośrodkiem życia kulturalnego, centrum usługowym i handlowym. Niestety, wybuch II wojny światowej przerwał dobry okres osady. Okres ten był bardzo niekorzystny dla mieszkańców, jak i terror ukraińskich nacjonalistów w latach 1944 – 47.

Po okresie stagnacji dzięki kopalnictwu nastąpił rozwój wsi: wykonano elektryfikację wsi, zorganizowano kino. Powstała nowa szkoła, basen kąpielowy, powstał Ludowy Klub Sportowy „Krokus Ropienka” itd.

Wiele się wydarzyło w czasie funkcjonowania Kopalni Ropienka. Stała się motorem napędowym rozwoju nie tylko samej Ropienki, ale całego regionu. Jej funkcjonowanie wpłynęło znacząco na historię Bieszczadów i Gór Sanocko – Turczańskich. Jest prawdziwą kopalnią zabytkiem.