Dla dzieci
Dla seniorów
Dla zaawansowanych

Szlak Naftowy – Jak to z ropą drzewiej bywało

Szlak Naftowy – Jak to z ropą drzewiej bywało zabiera zwiedzających w świat bogatej historii kopalnictwa ropy naftowej, a na jego trasie możemy spotkać nadal pracujące kiwony i nie tylko.

Szlak Naftowy – Jak to z ropą drzewiej bywało Szlak Naftowy – Jak to z ropą drzewiej bywało Szlak Naftowy – Jak to z ropą drzewiej bywało Szlak Naftowy – Jak to z ropą drzewiej bywało Szlak Naftowy – Jak to z ropą drzewiej bywało Szlak Naftowy – Jak to z ropą drzewiej bywało Szlak Naftowy – Jak to z ropą drzewiej bywało


Powstanie Szlaku Naftowego związane jest bezpośrednio z historią naszego regionu. Warto wiedzieć, że XIX wiek to okres prężnego rozkwitu kopalnictwa naftowego w Bieszczadach. Wówczas to na terenie Gminy Ustrzyki Dolne powstawały liczne kopalnie i rafinerie, a pierwszą z nich założono w Łodynie w 1860 roku. Warto podkreślić, że wydobycie ropy naftowej miało kluczowy wpływ na rozwój Ustrzyk Dolnych i okolicznych miejscowości, czego świadectwo możemy zobaczyć m.in. w ustrzyckiej Izbie Regionalnej,  w której znajduje się dział kopalnictwa naftowego. Historia bieszczadzkiego naftownictwa jest dość burzliwa i dotyczy wielu okolicznych wsi w tym wspomnianej już Łodyny, Leszczowatego, Brelikowa, Ropienki oraz Brzegów Dolnych. W ostatniej z wymienionych miejscowości znajduje się Minimuzeum kopalnictwa ropy naftowej, gdzie możemy z bliska podziwiać urządzenia wydobywcze. Na dwóch odcinkach szlaku: w Łodynie i Ropience znajdują się również działające kopalnie.

Szlak Naftowy z Izby Regionalnej w Ustrzykach Dolnych wiedzie kolejno na deptak w rynku i na ulicę Fabryczną, a następnie do Brzegów Dolnych, Łodyny, Leszczowatego oraz Ropienki. Stąd też warto powrócić do miasta inną drogą przez takie miejscowości jak Serednica i Dźwiniacz Dolny, zataczając w ten sposób atrakcyjną pętlę.
 

Zobacz także

Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji ****

Jacek
Jacek
Dyrektor - Przewodnik informator turystyczny
Aneta
Aneta
Informator turystyczny
Jacek
Jacek
Konserwator, opiekun szlaków
Karolina
Karolina
Informator turystyczny
Natalia
Natalia
Informator turystyczny
Joanna
Joanna
Pracownik gospodarczy